Katselmuksen 2016 sijoittuneet

PENTULUOKKA, UROKSET  5 -9KK

TUOMARI: LAURA SILJANDER

  1. ERIMOONE TAISTELUTAHTO FI52699/15
  2. ERIMOONE TYÖVOITTO FI52700/15
  3. CRYSTAL VINKSIN VONKSIN FI47927/15
  4. IKIMETSÄN JÄÄKIDE FI52937/15

PENTULUOKKA, NARTUT  5 – 9KK

TUOMARI: LAURA SILJANDER

  1. IKIMETSÄN PÄIVÄNSÄDE FI52939/15
  2. ERIMOONE TAIVAANLAHJA FI52698/15
  3. ERIMOONE TÄHTITIEDE FI52697/15
  4. ERIMOONE TAIKAUSKO FI52696/15
  5. ÄÄNEKÄS KUUTAR FI54491/15

JUNIORILUOKKA, UROKSET  9 – 15KK

TUOMARI: RIITTA LUMILUOTO

  1. NEREANEIDON HOPEANUOLI FI35669/15
  2. KAJASKIVEN AHMATASSU FI38447/15
  3. ETTÄÄNPERÄN KARL PILIP FI42806/15
  4. JUSKANKANKAAN POHJANPALO FI22667/15
  5. REPPULIN BARACH FI41042/15

JUNIORILUOKKA, NARTUT 9 – 15KK

TUOMARI: RIITTA LUMILUOTO

  1. ETTÄÄNPERÄN MADELIINE FI42805/15
  2. REPPULIN AILINEL FI48513/15
  3. ETTÄÄNPERÄN VICTOORIA FI42804/15
  4. NUTUKAS MÄMMI FI26910/15
  5. MIERKA MAYA FI22375/15

NUORTENLUOKKA, UROKSET 15 – 24KK

TUOMARI: NOORA TÖRNQVIST

  1. AINA VALPAS ULJAS USKOLLISUUS FI41424/15
  2. SEITAVUOREN PURSIMIES FI50220/14
  3. LAPINMANNAN KELPO POIKA FI46619/14
  4. VILLI-JOIKHU ELON ARVOKAS AJATUS FI45412/14
  5. MILLANUN TAPPURAINEN FI15991/15

NUORTENLUOKKA, NARTUT 15 – 24KK

TUOMARI: NOORA TÖRNQVIST

  1. EIDALUN MELIA FI44098/14
  2. REPPULIN SIRIL FI36782/14
  3. EIDALUN ARGEIA FI44099/14
  4.  ÄÄNEKÄS PÄIVIN SEKÄ ÖIN FI14715/14
  5. ERIMOONE SILMÄTERÄ FI50283/14

AVOIN LUOKKA 1, UROKSET 2 -4V

TUOMARI:RIITTA LUMILUOTO

  1. OMITUINEN SAMPSA PELLERVOINEN FI28253/14
  2. KAJASKIVEN HUIPPUHEMMO FI37796/13
  3. TUNTURITUULEN ARMAS FI24496/14
  4. SEITAVUOREN TAHDONVOIMA FI20044/13
  5. LIEHKUN ÖINEN VARJO FI12524/14

AVOIN LUOKKA 1, NARTUT  2 – 4V

TUOMARI: RIITTA LUMILUOTO

  1. JUSKANKANKAAN KASTEHELMI FI36627/12
  2. NEIDALUMI FI42778/13
  3. KAJASKIVEN HELYN HALTIA FI37795/13
  4. OMITUINEN TUNTURIRISAKAS FI11725/13
  5. JUSKANKANKAAN HUNAJATASSU FI44296/12

AVOIN LUOKKA 2, UROKSET 4 -8V

TUOMARI: JANIKA WIKSTEN

  1. NEREANEIDON HAAVEEN ONNI FI10697/12
  2. PIIPARIPOJAN ALFRED FI40186/09
  3. LUMOLOITSUN DIEHTTI FI566668/11
  4. TAIKAHALLAN POHJOISEN POMO FI24894/12
  5. ETTÄÄNPERÄN ESCORT FI31643/11

AVOIN LUOKKA 2, NARTUT 4 – 8V

TUOMARI: JANIKA WIKSTEN

  1. NENNIKKA AVVU FI56835/08
  2. KAJASKIVEN NIETOS FI47975/10
  3. PIIPARIPOJAN AFRA FI40182/09
  4. NEREANEIDON TAIKAUSVA FI15969/11
  5. LIEKKAS CATNA FI12531/12

VETERAANILUOKKA, UROKSET 8V→

TUOMARI: INKA-MARI ANTTILA

  1. KAIHOMIELEN HERKULES FIN46763/02
  2. UKKO FIN19975/06
  3. PIIPARIPOJAN  BAYLIEZ FI20647/07
  4. KAIHOMIELEN ISO KARHU FIN46762/02
  5. SAGABERRAN EAHKETVEAIGI FIN10807/05

VETERAANILUOKKA, NARTUT 8V→

TUOMARI: INKA-MARI ANTTILA

  1. HIPPU FIN27125/01
  2. NENNIKKA ILOSMIT FIN31007/03
  3. NUTUKAS ILLUSIA FIN31639/02
  4. JUSKANKANKAAN PILKE-PÄIVIKKI FIN44104/05
  5. TAIKAHALLAN JÄKÄLÄTASSU FIN44024/07

MÖLLITOKO 23.4.2016 ALOKASLUOKAN LIIKKEET

TUOMARI: MAARIT PIRINEN

  1. Kajaskiven Vahkar Velho, Ohjaaja: Aino Karilas, 121,5pistettä
  2. Omituinen Sampsa Pellervoinen, Ohjaaja: Sanna Suikkanen, 118,5 Pistettä
  3. Juskankankaan Hunajatassu, Ohjaaja: Asta Puumalainen-Nykänen, 38 Pistettä

JUNIOR HANDLER 23.4.2016

TUOMARI: RIITTA MÄLKÖNEN

  1. Leo Siljander (S.2006), Reppulin Niv-Aelin
  2. Iiris Husso ( S.2005), Seitavuoren Rippune
  3. Minttu Wiksten ( S. 2004), Kajaskiven Peuranvirna
  4. Sofia Bohadjum (S. 2002), Juskankankaan Möhkön Manta
  5. Aino Hyvärinen ( S. 2004), Kylkimyyryn Auteretar Somanen
  6. Inka Kähönen ( S. 2005), Nutukas Mämmi
  7. Sara Bohadjum ( S. 2004), Äänekäs Päivin Sekä Öin

KAUNEIN HÄNTÄ 24.4.2016

TUOMARI: Tietokirjailija, valokuvaaja ja maatiasten puolestapuhuja KIRSTI HASSINEN

KAUNEIN HÄNTÄ 2016: NUTUKAS MÄMMI

KATSELMUKSEN VANHIMPIEN KOIRIEN MUISTAMINEN

  • NARTTU HIPPU, S. 22.5.2001
  • UROKSET KAIHOMIELEN HERKULES JA KAIHOMIELEN ISO KARHU, S. 19.11.2002

PUULUUHKI

Parhaiten vuonna 2015 virallisissa tokokilpailuissa menestyneelle paimensukuiselle:

LIEHKUN KORVENKAIKU, OHJAAJA: TIINA LAMPIMÄKI

AGILITY-KIERTOPALKINTO

Parhaiten vuonna 2015 virallisissa agility-kilpailuissa menestyneelle paimensukuiselle:

NUTUKAS URSULA, OHJAAJA: SUSANNA KANGASVUO

PORONKELLOT

Kuluvan vuoden 2016 poropaimennuskilpailun paras paimensukuinen:

JUSKANKANKAAN ILAJAN IMPI, OHJAAJA: HENNA HÖRKKÖ

ERIKOISPALKINTO – MUOTOKUVALAHJAKORTTI:

Lahjoittanut Katja Toivanen/ Hilla-apaja

Paimensukuisen Lapinkoiran Seuran hallitus on päättänyt palkita ko. lahjakortilla Kennelliiton virallisessa paimennuskilpailussa ensimmäisenä lappalaiskoirana tuloksen saaneen koirakon:

KAJASKIVEN VAHKAR VELHO, OHJAAJA: AINO KARILAS

KARJALAN BRIHA 2016: NEREANEIDON HAAVEEN ONNI
KARJALAN HEILI 2016: HIPPU