KATSELMUKSEN SIJOITTUNEET 2017

PENTULUOKKA, UROKSET  5 – 9KK

TUOMARI: HENNA LÄHEVIRTA

  1. ROHKEA fi52151/16
  2. VIIMA FI46160/16
  3. VILLI-JOIKHU LUOJAN LYKKY FI50517/16

PENTULUOKKA, NARTUT  5 – 9KK

TUOMARI: HENNA LÄHEVIRTA

  1. TYYNI FI46165/16
  2. KULTALAPIN KESÄNGIN KIISA 42943/16
  3. AAVA FI46164/16
  4. PUHURIPEIKON PIHKANOKKA FI54605/16
  5. PUHURIPEIKON RYÖKÄMÖINEN FI54604/16

JUNIORILUOKKA, UROKSET  9 – 15KK

TUOMARI: MINNA RINNE

  1. LIPPIGUOVZALUNTA FI22600/16
  2. LIEKKAS FALAN FI23045/16
  3. IKI-WANHAN KULKURIN KULKUKOIRA EJ44401/16
  4. PUURATTAREN TARAN TUULENPUHURI FI32882/16
  5. RIIHISILLAN MUOTITIETOINEN FI38628/16

JUNIORILUOKKA, NARTUT 9 -15KK

TUOMARI: EEVA KÄHÖNEN

  1. REPPULIN PELENDUR FI34366/16
  2. IKI-WANHAN KULKURIN TÄHTI-JOIKU EJ44404/16
  3. OODI FI43100/16
  4. RUVSURUSKESMUOHTU FI22595/16
  5. VILLI-JOIKHU VIKKELÄ EKA SININEN FI38195/16

NUORTENLUOKKA, UROKSET 15 – ALLE 24KK

TUOMARI: EEVA KÄHÖNEN

  1. NEREANEIDON HOPEANUOLI FI35669/15
  2. NEREANEIDON TARINA KODASTA ER13791/16
  3. KAJASKIVEN ARVOHALLA FI38448/15
  4. ÄÄNEKÄS UNIKEKKO FI54493/15
  5. ÄÄNEKÄS KYTÖLÄINEN FI54493/15

NUORTENLUOKKA, NARTUT 15 – ALLE 24KK

TUOMARI: PETRA SOISALO

  1. RIIHISILLAN SINIPIIKA FI12371/16
  2. ÄÄNEKÄS MIELIKKI FI54497/15
  3. ERIMOONE TÄHTITIEDE FI52697/15
  4. JUOVATTAAN ARVOKAS LAHJA FI51892/15
  5. LIEKKAS EAKTI RAVDA FI39729/15

AVOIN LUOKKA 1, UROKSET 2 – 4V

TUOMARI:OUTI PIKKARAINEN

  1. PUURATTAREN KINGO TULENVALTIAS FI13300/15
  2. LAPINMAAN KELPO POIKA FI46619/14
  3. RIIHISILLAN LAIVAKOIRA FI20666/15
  4. VILLI-JOIKHU ELON ARVOKAS AJATUS FI45412/14
  5. ERIMOONE RISTIRIITA FI41832/13

AVOIN LUOKKA 1, NARTUT  2 – 4V

TUOMARI: JANIKA WIKSTÉN

  1. KAJASKIVEN PIPARJUURI FI26574/14
  2. MIERKA NUTUKAS-UPPURA FI22966/14
  3. ERIMOONE RIIVANHENKI FI41828/13
  4. IKI-WANHAN HILJA UNIPESKI FI38790/14
  5. PAMPELIN NJALLA NAPPISILMÄ FI39997/13

AVOIN LUOKKA 2, UROKSET 4 – 8V

TUOMARI: JANIKA WIKSTÉN

  1. OMITUINEN OHTONEN ER41312/09
  2. PUHURIPEIKON WATERLOO FI28242/10
  3. PIIPARIPOJAN LARKIN FI33381/10
  4. NEREANEIDON HAAVEEN ONNI FI10697/12
  5. PIIPARIPOJAN ALFRED FI40186/09

AVOIN LUOKKA 2, NARTUT 4 – 8V

TUOMARI: OUTI PIKKARAINEN

  1. NEREANEIDON TAIKAUSVA FI15969/11
  2. JUSKANKANKAAN ILAJAN IMPI FI34141/10
  3. PUURATTAREN ELOTUULI FI49406/12
  4. VILLI-JOIKHU HÄMYPESÄN KEIJU FI51272/10
  5. REPPULIN ULAIRI FI26876/13

VETERAANILUOKKA, UROKSET 8V→

TUOMARI: SANNA KALLIOSAARI

  1. HUHTUN ATONIN JOIKU FIN40821/05
  2. SAMEJÄNTANS ÖNSKETUSS FIN34468/08
  3. LIEHKUN PIIPPALAKKI FIN11642/08
  4. LIEHKUN CAHKU FIN27246/03
  5. REPPULIN WAR-ELURIN FIN13957/03

VETERAANILUOKKA, NARTUT 8V→

TUOMARI: SANNA KALLIOSAARI

  1. NUTUKAS ILLUSIA FIN31639/02
  2. LIEHKUN DIEHTU FIN24245/03
  3. MAARU FIN26469/05
  4. LIEHKUN ALBMI FIN40434/02
  5. LIEHKUN OMANI FIN31211/03

MÖLLITOKO 2017 ALOKASLUOKAN LIIKKEET

TUOMARI: HEIDI STRENGELL

  1. Kajaskiven Härmä, Ohjaaja: Tiina Lampimäki, 179 pistettä
  2. Riihisillan Nousukausi, Ohjaaja: Maria Leino, 169 Pistettä
  3. Mierka Nutukas-Naappu, Ohjaaja: Laura Mäkelä, 150,5 Pistettä

MÖLLIRALLY-TOKO 2017 ALOKASLUOKAN KYLTIT

TUOMARI: MARIA LEINO

  1. Liehkun Korvenkaiku, Ohjaaja: Tiina Lampimäki, 99 pistettä
  2. Nereaneidon Hopeasampo, Ohjaaja: Katri Vuori, 96 Pistettä
  3. Kajaskiven Peuranvirna, Ohjaaja: Marja Koskio, 94 Pistettä

JUNIOR HANDLER 2017

TUOMARI: KIRSTI HYPPÖNEN

  1. Leo Siljander (S.2006), Reppulin Niv-Aelin
  2. Minttu Wikstén ( S. 2004), Kajaskiven Peuranvirna
  3. Helmi Juurinen  ( S. 2004), Taikahallan Jäkälätassu
  4. Inka Kähönen ( S. 2005), Nutukas Mämmi
  5. Sara Bohadjum ( S. 2004), Tarinan Champala

KAUNEIN HÄNTÄ 2017

TUOMARI: Kansanedustaja KIKE ELOMAA

KAUNEIN HÄNTÄ 2017: LIPPIGUOVZALUNTA

KATSELMUKSEN VANHIMPIEN KOIRIEN MUISTAMINEN

  • NARTTU HIPPU, S. 22.5.2001
  • UROS REPPULIN ARANEL, S. 13.3.2001

PUULUUHKI

Parhaiten vuonna 2016 virallisissa tokokilpailuissa menestynyt paimensukuinen:

TAIKAHALLAN JÄKÄLÄTASSU, OHJAAJA: MINNA RINNE

AGILITY-KIERTOPALKINTO

Parhaiten vuonna 2016 virallisissa agility-kilpailuissa menestynyt paimensukuinen:

OMITUINEN TUNTURIRISAKAS, OHJAAJA: SUSANNA KANGASVUO

PORONKELLOT

Kuluvan vuoden 2017 poropaimennuskilpailun paras paimensukuinen:

JUSKANKANKAAN ILAJAN IMPI, OHJAAJA: HENNA HÖRKKÖ